Archive for the ‘Bieganie’ Category

13 lipca

Co zjeść po bieganiu

bieganie

Większość biegaczy po powrocie z treningu zdejmuje swoje buty do bieganie, rozciąga się, pije wodę i bierze prysznic. Po tym wszystkim wracają do codziennych czynności i zapominają o zjedzeniu zbilansowanego posiłku!
Nie wiem czy wiesz, ale po każdym treningu masz tylko 60 minut na zjedzenie odpowiedniego posiłku, który pozwoli Ci zregenerować mięśnie i zapasy energii. Jeśli zatem odłożysz jedzenie na później będziesz odczuwać senność i zmęczenie zamiast chęć do życia…

Oto propozycje posiłków, które pomogą Ci odzyskać siły po biegu w zależności od pory dnia, w której trenujesz. Mają po kilkaset kalorii i zawierają proporcję węglowodanów do białek 3:1
* ważna wskazówka – rano biegaj z pustym żołądkiem, można wypić małą kawę. Jeśli biegasz po południu czy wieczorem to odczekaj minimum 2 godziny od posiłku.

Bieganie poranne (7-9): płatki zbożowe z mlekiem lub jogurtem naturalnym, ciemna bułka z masłem orzechowym lub pełnoziarnisty tost z białkami jajka.
Bieganie ok południa (12-14): koktajl owocowy, makaron graham z sosem pomidorowym, banan.
Bieganie po pracy (16-18): drinki sportowe, pierś kurczaka bez panierki z ryżem i sałatką
Bieganie wieczorne (19-20): sałatka z tuńczyka z pomidorem i kromka chleba pełnoziarnistego lub kromka z białym serem lub świeże owoce z jogurtem.

5 lipca

Chcesz biegać i chudnąć, musisz jeść!

bieganie2

Jogging wydaje się mieć same zalety: poprawia kondycję fizyczną, dobrze wpływa na serce, zwiększa metabolizm i pomaga stracić na wadze. Niestety, posiada też drugą stronę medalu: jeśli chcesz biegać i chudnąć, musisz jeść. Ograniczając kaloryczność pożywienia, powodujesz redukcję ilości substancji odżywczych dostarczanych organizmowi poniżej jego potrzeb.

Od lat 70., kiedy to bieganie stało się popularne, propagowane jest jako panaceum na szereg zagadnień związanych ze zdrowiem.

– Wielu ludzi rozpoczyna bieganie, aby stracić na wadze, ale nie zawsze coś z tego wychodzi – mówi osobisty trener celebrytów z Londynu, Greg Brookes. Według niego przyczynę stanowi fakt, że bieganie powoduje zmniejszenie mięśnia sercowego.

– Małe mięśnie zużywają mniej energii i są bardziej skuteczne. Serce jest mięśniem i jeśli wysilasz się fizycznie przez długi czas, to naturalne, że serce się skurczy, aby zużywać mniej energii i stać się bardziej efektywne. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar serca, musisz praktykować więcej ćwiczeń siłowych, a nie wytrzymałościowych – dodaje.

Ponadto na przekór powszechnej opinii bieganie wcale nie przyśpiesza metabolizmu. Biegi długodystansowe często zużywają pokłady energii i powodują załamanie się tkanki mięśniowej. Mogą doprowadzić również do pogorszenia się stanu stawów.

Szczególnie mięśnie są wrażliwe na niedobory składników odżywczych, a jeśli ich brakuje, uruchomione zostają mechanizmy obronne, niezbędne do przeżycia. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie – przy braku wystarczającej ilości kalorii lub intensywnym i długotrwałym wysiłku fizycznym – tkanki mięśniowej jako źródła energii.

Jeśli je w taki sposób stracisz, nigdy już ich nie odbudujesz. Mięśnie to elektrownie, w których odbywają się przemiany energetyczne. Ich ubytek powoduje spadek tempa metabolizmu, szybkie starzenie oraz gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Bieganie nie doprowadzi więc nas do szczupłej sylwetki, ponieważ powoduje gromadzenie się tłuszczów. – Tłuszcze są ulubionym źródłem energii naszego organizmu. Im więcej biegamy, tym lepiej przygotowuje się nasze ciało do następnego biegu – twierdzi Brookes.

Mało tego, złe wykonywanie ćwiczeń, w tym również nieprawidłowe bieganie, zwiększa szansę na rozwój cellulitu. – Cellulit jest wynikiem nieprawidłowego działania układu krążenia i odwodnienia tkanki pod skórą. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest zbyt długo, powoduje wytwarzanie wolnych rodnikow, które zniszczą komórki – przekonuje trener.

Źródło: tvp.info

5 lipca

Zalety biegania

bieganie
1. Bieganie jest jednym z najprostszych sportów. Odrobina chęci wystarczy żeby zacząć biegać.

2. Bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na odchudzanie. Przyśpiesza i poprawia nasz metabolizm. Bieganie ok 30-35 km tygodniowo pomaga utrzymać zgrabną i zdrową sylwetkę sylwetkę praktycznie bez zmian w naszym codziennym jadłospisie.

3. Bieganie jest dostępne dla każdego. Biegasz ile chcesz, kiedy chcesz, nie jesteś od nikogo uzależniona/ny.

4. Bieganie poprawi pracę mózgu, wspomaga koncentrację.

5. Bieganie jest bardzo zdrowe. Wzmacnia układ krwionośny, serce, poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki bieganiu dostarczasz więcej tlenu do tkanek, które są w ten sposób lepiej odżywione, obniżasz ciśnienie, poprawiasz ogólną kondycję.

6. Bieganie wspomaga budowę mięśni. Lepsza kondycja pomaga szybciej regenerować mięśnie po treningu siłowym.

7. Bieganie zwalcza stres. Wstrzymuje produkcję katecholaminy, substancji powodującej napięcie nerwowej. Natomiast dzięki ruchowi wytwarzane są hormony szczęścia, które również zabijają stres :)

8. Bieganie pozytywnie wpływa na seks. Można i dłużej i częściej ;)

9. Bieganie nie jest drogim sportem. Nie trzeba kupować specjalistycznego sprzętu, wyjeżdżać daleko, brać lekcji u instruktora. Wystarczą dobre buty do biegania. Pamiętaj – na butach nie oszczędzaj!!

10. Jak więc widzicie bieganie to czysta przyjemność oraz same plusy.

fitness4u.info - Wszelkie prawa zastrzeżone, 2011