Archive for the ‘Sport i Fitness’ Category

26 lipca

Istotne znaczenie rozgrzewki

rozgrzewka

Rozgrzewka to najważniejszy element każdego programu ćwiczeń fizycznych. Ma ona szczególne znaczenie w zapobieganiu kontuzji. Rozgrzewka należy wykonać przed przystąpieniem do ćwiczeń rozciągających i do bardziej wytężonego wysiłku fizycznego. Przygotowuje ona układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i mięśniowo-szkieletowy do wysiłku, poprzez stopniowy wzrost obciążenia tych układów tak, aby były one w stanie podołać bardziej intensywnemu wysiłkowi fizycznemu…

Rozgrzewka wzmaga krążenie krwi, która dzięki dużej pojemności cieplnej transportuje ciepło do wszystkich tkanek i podwyższa temperaturę organizmu. Lepsze ukrwienie i przyspieszenie reakcji energetycznych zwiększa pobudliwość i wydolność mięśni, gdyż ich skurcz zależy w dużym stopniu od temperatury. Tak przygotowany mięsień robi się bardziej elastyczny i jest zdolny do większego i szybszego skurczu.

Rozgrzewka przyspiesza także zmiany w układzie stawowo-więzadłowym. Uelastycznia ścięgna i więzadła przez co zwiększa się zakres ruchomości poszczególnych stawów. Efektem tego jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji takich jak urazy w obrębie kończyny dolnej, czy obręczy barkowej.

Bardzo ważnym zjawiskiem występującym podczas rozgrzewki jest torowanie dróg nerwowych, którymi przewodzone są impulsy do odpowiednich mięśni w czasie wykonywania określonych ćwiczeń. Poprawia się ukrwienie mózgu i harmonizują się czynności wegetatywne i motoryczne układu nerwowego.

CELEM ROZGRZEWKI ZATEM JEST:

przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego,
zapobieganie kontuzjom,
podniesienie temperatury ciała i mięśni,
podnoszenie wydajności mięśni, zmniejsza potencjalną możliwość ich naciągnięcia,
polepszenie czasu reakcji oraz prędkości ruchowej mięśni i więzadeł,
zmniejszenie powysiłkowego bólu mięśni.

Trudno określić konkretną intensywność i czas trwania rozgrzewki dla każdej osoby. Mniej więcej rozgrzewka powinna nie być krótsza niż 5-8 min przy umiarkowanym wysiłku fizycznym. Okres odpoczynku od końca rozgrzewki do wysiłku nie powinien przekroczyć 15 minut. Gdy korzystny efekt rozgrzewki zniknie, temperatura mięśni powróci do stanu początkowego.

Wiele osób wykonując ćwiczenia rozciągające, nazywa je rozgrzewką. Jest to błąd. Ważne jest, aby się rozgrzać przed przystąpieniem do ćwiczeń rozciągających. Jeśli rozciąga się mięśnie bez uprzedniej rozgrzewki są one zimne i bardziej podatne na urazy, takie jak: naderwanie lub naciągnięcie. Nagłe przystąpienie do wytężonego wysiłku może spowodować wzrost zapotrzebowania serca na tlen i to w ilości większej niż może dostarczyć układ krwionośny, co z kolei może spowodować nadmierne obciążenie serca.

Należy pamiętać, aby po ciężkim wysiłku fizycznym zrobić rozgrzewkę końcową. Składa się ona z ćwiczeń o niskim poziomie wysiłku, jak wolny bieg, po których występują ćwiczenia rozciągające. Powinna być przeprowadzona natychmiast po zakończeniu wytężonego wysiłku. Powinna trwać około 10-20 minut.
Powszechne jest to, że po wytężonym wysiłku w sposób gwałtowny siadamy, aby odpocząć. To nagłe zaprzestanie ćwiczeń może prowadzić do poważnych skutków ujemnych. W trakcie ćwiczeń znacznie zwiększa się dopływ krwi do poszczególnych grup mięśni. Kwas mlekowy oraz inne produkty przemiany materii są wytwarzane w mięśniach, a ponadto włókna mięśniowe, poddane wysiłkowi fizycznemu, mają tendencję do kurczenia się. Nagromadzenie się tych ubocznych produktów przemiany materii może powodować bóle mięśni wkrótce po wysiłku fizycznym. Stopniowe spowolnienie ćwiczeń fizycznych powoduje utrzymanie przepływu odpowiedniej ilości krwi przez mięśnie po wytężonym wysiłku. Wzmożony w ten sposób proces usuwania kwasu mlekowego i innych zbędnych produktów z mięśni mogą zmniejszyć ich ból. Odpowiednia ilość ćwiczeń rozciągających jest równie ważna w pomaganiu włóknom mięśniowym, które uległy skróceniu, w powrocie do ich normalnej długości.

13 lipca

Poranna gimnastyka… w łóżku

poranne cwiczenia

Jesteś śpiochem? Często nie jesteś w stanie podnieś sie z łóżka. Musisz wstać i iść do pracy, szkoły, na spotkanie a Twój organizm protestuje. Wstajesz w złym humorze? Mam sposób, aby lepiej Ci się wstawało :)

Jeśli chcesz się rozbudzić na dobre, wzmocnić kondycje, zdrowie i poprawić humor, zacznij dzień od porannej gimnastyki. Ale spokojnie – nie musisz od razu wstawać, będziesz ćwiczyć leżąc w łóżku! Po niej zniknie uczucie zmęczenia, sprawi że szykowanie przed wyjściem z domu będzie szło sprawniej i przyjemniej…

1. Zacznij od przeciągnięcia się, zrób to najlepiej 2 razy.
2. Leżąc przyciągnij nogi do klatki piersiowej i wytrzymaj chwilę w tej pozycji.
3. Ugięte nogi w kolanach połóż na łóżku, ręce wzdłuż tułowia, oderwij głowę i łopatki od łóżka, napinając mięśnie brzucha, przytrzymaj chwilę w powietrzu – powtórz ćwiczenie około 10 razy
4. Leżąc dalej podnieś wyprostowane nogi do góry, chwilę przytrzymaj. Później przytrzymaj prawą nogę a lewą połóż na łóżku i chwilę przytrzymaj i zmiana nogi.
5. Odwróć się na brzuchu i podeprzyj się na przedramionach, powoli unosząc plecy do góry, ściągnij łopatki i napnij mięśnie grzbietu.
6. Usiądź po turecku i obejmij się rękoma jakbyś chciała się mocno przytulić i wytrzymaj w tej pozycji.
7. Dalej siedząc po turecku spleć dłonie za plecami, ściągnij łopatki kilka razy.
8. Ściągnij nogi z łóżka na podłogę i w pozycji siedzącej zrób kilka okręgów głową w lewo, w prawo, popatrz na boki, głowa do tyłu i do przodu.
9. Powoli wstań z łóżka i wyciągnij się mocno w rekami w górze.

Skończ ćwiczenia chłodnym prysznicem, który postawi cię na nogi i zjedz pyszne śniadanko.
Warto wstać troszkę wcześniej ;)

13 lipca

Co zjeść po bieganiu

bieganie

Większość biegaczy po powrocie z treningu zdejmuje swoje buty do bieganie, rozciąga się, pije wodę i bierze prysznic. Po tym wszystkim wracają do codziennych czynności i zapominają o zjedzeniu zbilansowanego posiłku!
Nie wiem czy wiesz, ale po każdym treningu masz tylko 60 minut na zjedzenie odpowiedniego posiłku, który pozwoli Ci zregenerować mięśnie i zapasy energii. Jeśli zatem odłożysz jedzenie na później będziesz odczuwać senność i zmęczenie zamiast chęć do życia…

Oto propozycje posiłków, które pomogą Ci odzyskać siły po biegu w zależności od pory dnia, w której trenujesz. Mają po kilkaset kalorii i zawierają proporcję węglowodanów do białek 3:1
* ważna wskazówka – rano biegaj z pustym żołądkiem, można wypić małą kawę. Jeśli biegasz po południu czy wieczorem to odczekaj minimum 2 godziny od posiłku.

Bieganie poranne (7-9): płatki zbożowe z mlekiem lub jogurtem naturalnym, ciemna bułka z masłem orzechowym lub pełnoziarnisty tost z białkami jajka.
Bieganie ok południa (12-14): koktajl owocowy, makaron graham z sosem pomidorowym, banan.
Bieganie po pracy (16-18): drinki sportowe, pierś kurczaka bez panierki z ryżem i sałatką
Bieganie wieczorne (19-20): sałatka z tuńczyka z pomidorem i kromka chleba pełnoziarnistego lub kromka z białym serem lub świeże owoce z jogurtem.

5 lipca

Chcesz biegać i chudnąć, musisz jeść!

bieganie2

Jogging wydaje się mieć same zalety: poprawia kondycję fizyczną, dobrze wpływa na serce, zwiększa metabolizm i pomaga stracić na wadze. Niestety, posiada też drugą stronę medalu: jeśli chcesz biegać i chudnąć, musisz jeść. Ograniczając kaloryczność pożywienia, powodujesz redukcję ilości substancji odżywczych dostarczanych organizmowi poniżej jego potrzeb.

Od lat 70., kiedy to bieganie stało się popularne, propagowane jest jako panaceum na szereg zagadnień związanych ze zdrowiem.

– Wielu ludzi rozpoczyna bieganie, aby stracić na wadze, ale nie zawsze coś z tego wychodzi – mówi osobisty trener celebrytów z Londynu, Greg Brookes. Według niego przyczynę stanowi fakt, że bieganie powoduje zmniejszenie mięśnia sercowego.

– Małe mięśnie zużywają mniej energii i są bardziej skuteczne. Serce jest mięśniem i jeśli wysilasz się fizycznie przez długi czas, to naturalne, że serce się skurczy, aby zużywać mniej energii i stać się bardziej efektywne. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar serca, musisz praktykować więcej ćwiczeń siłowych, a nie wytrzymałościowych – dodaje.

Ponadto na przekór powszechnej opinii bieganie wcale nie przyśpiesza metabolizmu. Biegi długodystansowe często zużywają pokłady energii i powodują załamanie się tkanki mięśniowej. Mogą doprowadzić również do pogorszenia się stanu stawów.

Szczególnie mięśnie są wrażliwe na niedobory składników odżywczych, a jeśli ich brakuje, uruchomione zostają mechanizmy obronne, niezbędne do przeżycia. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie – przy braku wystarczającej ilości kalorii lub intensywnym i długotrwałym wysiłku fizycznym – tkanki mięśniowej jako źródła energii.

Jeśli je w taki sposób stracisz, nigdy już ich nie odbudujesz. Mięśnie to elektrownie, w których odbywają się przemiany energetyczne. Ich ubytek powoduje spadek tempa metabolizmu, szybkie starzenie oraz gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Bieganie nie doprowadzi więc nas do szczupłej sylwetki, ponieważ powoduje gromadzenie się tłuszczów. – Tłuszcze są ulubionym źródłem energii naszego organizmu. Im więcej biegamy, tym lepiej przygotowuje się nasze ciało do następnego biegu – twierdzi Brookes.

Mało tego, złe wykonywanie ćwiczeń, w tym również nieprawidłowe bieganie, zwiększa szansę na rozwój cellulitu. – Cellulit jest wynikiem nieprawidłowego działania układu krążenia i odwodnienia tkanki pod skórą. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest zbyt długo, powoduje wytwarzanie wolnych rodnikow, które zniszczą komórki – przekonuje trener.

Źródło: tvp.info

5 lipca

Zalety biegania

bieganie
1. Bieganie jest jednym z najprostszych sportów. Odrobina chęci wystarczy żeby zacząć biegać.

2. Bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na odchudzanie. Przyśpiesza i poprawia nasz metabolizm. Bieganie ok 30-35 km tygodniowo pomaga utrzymać zgrabną i zdrową sylwetkę sylwetkę praktycznie bez zmian w naszym codziennym jadłospisie.

3. Bieganie jest dostępne dla każdego. Biegasz ile chcesz, kiedy chcesz, nie jesteś od nikogo uzależniona/ny.

4. Bieganie poprawi pracę mózgu, wspomaga koncentrację.

5. Bieganie jest bardzo zdrowe. Wzmacnia układ krwionośny, serce, poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki bieganiu dostarczasz więcej tlenu do tkanek, które są w ten sposób lepiej odżywione, obniżasz ciśnienie, poprawiasz ogólną kondycję.

6. Bieganie wspomaga budowę mięśni. Lepsza kondycja pomaga szybciej regenerować mięśnie po treningu siłowym.

7. Bieganie zwalcza stres. Wstrzymuje produkcję katecholaminy, substancji powodującej napięcie nerwowej. Natomiast dzięki ruchowi wytwarzane są hormony szczęścia, które również zabijają stres :)

8. Bieganie pozytywnie wpływa na seks. Można i dłużej i częściej ;)

9. Bieganie nie jest drogim sportem. Nie trzeba kupować specjalistycznego sprzętu, wyjeżdżać daleko, brać lekcji u instruktora. Wystarczą dobre buty do biegania. Pamiętaj – na butach nie oszczędzaj!!

10. Jak więc widzicie bieganie to czysta przyjemność oraz same plusy.

fitness4u.info - Wszelkie prawa zastrzeżone, 2011